Pohrebné obrady

Katolícky pohreb

Pri nahlásení pohrebu je potrebné priniesť:

• KÓPIU ÚMRTNÉHO LISTU z matriky
  • LIST O PREHLIADKE MŔTVEHO od lekára.

Ako postupovať pri nahlásení pohrebu?

Aby ste mohli na faru doniesť potrebné dokumenty, je nutné najskôr navštíviť Matričný úrad (v mieste úmrtia), kde vám vystavia Úmrtný list. Radi vám takisto poradia v ďalšom postupe.

Skôr ako prídete na faru, pokúste sa kontaktovať správcu cintorína, aby ste sa informovali o možnosti a podmienkach nájmu chladiacej miestnosti a obradnej miestnosti na cintoríne vo Veľkých Uherciach.

Po výbere pohrebnej služby a predbežnom dohodnutí termínu pohrebu s nimi, príďte, prosím, na faru so všetkými potrebnými papiermi, aby sme mohli odsúhlasiť, prípadne pozmeniť definitívny termín pohrebu.

Ak zvažujete kremáciu...

Cirkev (navzdory rozšírenému mylnému vedomiu) neodsudzuje prax kremácie, avšak nariaďuje, aby sa i popol zo zosnulého riadne pochoval. Kongregácia pre náuku viery vydala dňa 15.08.2016 inštrukciu, v ktorej vysvetľuje toto nariadenie a zakazuje veriacim ponechávať si popol zo zosnulého v domácnostiach, či iných miestach, alebo ho rozsýpať. Tým pozostalým, ktorí by mali takýto úmysel, má kňaz odmietnuť katolícky pohreb.

Liturgia dňa

Liturgické čítania

(čítania pri svätej omši)

Breviár

(modlitba Liturgie hodín)
Svätec dňa

Katarína Sienská

Rádio Vatikán
Dnešné vysielanie
(aktívne po 20:15)

Včerajšie vysielanie

velke.uherce@fara.sk

web counter
Zavrieť   X

Katarína Sienská, panna, mystička, učiteľka Cirkvi

Svätá

Sviatok: 29. apríl

* 25. marec 1347 Siena, Taliansko

† 29. apríl 1380 Rím, Taliansko

Význam mena: čistá (gr.)

Atribúty: dominikánsky habit, (horiace) srdce, ruženec, stigmy, kríž

Patrónka Európy, zdravotných sestier, farských sekretárok

Sv. Katarína sa narodila ako dvadsiate piate dieťa v rodine farbiara vlny. Už ako šesťročná mala prvé mystické zážitky – videla strážnych anjelov, ktorí chránia ľudí pred zlom. Keď mala šestnásť rokov, stala sa dominikánskou terciárkou. Stále mala mystické zážitky a videnia Ježiša Krista, Panny Márie a svätých. Nemala nikdy formálne vzdelanie, ale napriek tomu patrí medzi najväčších teológov svojich čias. Neustále povzbudzovala pápeža, aby sa vrátil späť z Avignonu do Ríma. Veľké úsilie vynakladala, aby sa v Cirkvi skončila veľká západná schizma. V roku 1375 dostala stigmy. Jej duchovným vodcom bol bl. Raymond z Kapuy. V roku 1380 zomrela ako tridsaťtri ročná. Jej listy a traktát „Dialógy“ sa považujú za jedny z najjasnejších teologických spisov v histórii Cirkvi. V roku 1430 sa našlo jej telo neporušené.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X