Bratislava 2. júla (TK KBS)
Pápež František vymenoval nového apoštolského nuncia na Slovensku. Stal sa ním doterajší apoštolský nuncius v Peru Mons. Nicola Girasoli, informovala Apoštolská nunciatúra na Slovensku. Menovanie zároveň oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice. Do funkcie nastúpi po Mons. Giacomovi Guidovi Ottonellovi.
„Apoštolská nunciatúra na Slovensku oznamuje, že Svätý Otec František vymenoval za nového apoštolského nuncia v Slovenskej republike J. Ex. Mons. Nicolu Girasoliho, tituálneho arcibiskupa Egnazia Appula a doterajšieho apoštolského nuncia v Peru," uvádza komuniké týkajúce sa menovania nového apoštolského nuncia na Slovensku.
Mons. Nicola Girasoli sa narodil 21. júla 1957 v Ruvo di Puglia (Bari – Taliansko). Kňazskú vysviacku prijal 15. júna 1980 a bol inkardinovaný do diecézy Ruvo di Puglia. Získal doktorát z kánonického práva.
Do diplomatických služieb Svätej stolice vstúpil 1. mája 1985. Pôsobil na pápežských zastupiteľstvách v Indonézii a Austrálii, v Sekcii pre všeobecné záležitosti Štátneho sekretariátu a následne na Apoštolských nunciatúrach v Maďarsku, Belgicku, Spojených štátoch amerických a Argentíne.
24. januára 2006 bol menovaný za apoštolského nuncia v Zambii a Malawi. 29. októbra 2011 bol menovaný za apoštolského nuncia v Trinidad a Tobago, Antigue a Barbude, na Bahamách, Barbadose, Dominike, Jamajke, Grenade, v Guayanskej kooperatívnej republike, na Svätom Krištofe a Nevise, Svätej Lucii, Svätom Vincentovi a Grenadínach, v Suriname a za apoštolského delegáta na Antilách. 16. júna 2017 bol menovaný za apoštolského nuncia v Peru.
Ovláda anglický, francúzsky, španielsky a nemecký jazyk.
K správe bolo vydané AUDIO (Peter Zimen, TK KBS):
Vypočuť audio správu
( TK KBS, an; pz )
zatvor...
Vatikán 8. februára (VaticanNews) Dňa 8. februára, v deň liturgickej spomienky sv. Jozefíny Bakhity, patrónky zotročených ľudí, Cirkev slávi 9. medzinárodný deň povedomia a modlitby za obete obchodovania s ľuďmi na tému: Kráčať pre dôstojnosť. Pápež František pri tejto príležitosti zverejnil videoposolstvo, v ktorom sa obracia na mladých ľudí – tzv. „misionárov ľudskej dôstojnosti“ a vyzýva ich, aby neustávali v hľadaní spôsobov, ako predísť „hanebnej pohrome obchodovania s ľuďmi“.
V Ríme sa tento rok zišla 15 - členná delegácia mladých z celého sveta na osobitnom týždennom formačnom stretnutí. Jej súčasťou bola aj dnešná tzv. online púť modlitby a reflexie, do ktorej bolo zapojených množstvo osôb z viac než 30 krajín sveta, vrátane bývalých obetí obchodovania s ľuďmi.
„Obraciam sa osobitne na vás, mladí: povzbudzujem vás, aby ste sa starali o dôstojnosť, a to o tú vašu i o dôstojnosť každého človeka, ktorého stretnete“, vyzýva Svätý Otec. Vo videu zároveň vysvetľuje dynamiky zotročovania ľudí, ktoré narastá alarmujúcou rýchlosťou. Jeho ľahkou korisťou sú najmä ľudia v núdzi. Je medzi nimi mnoho mladých:
„Obchodovanie s ľuďmi znetvoruje dôstojnosť. Vykorisťovanie a podrobovanie si ľudí obmedzujú slobodu a robia z osôb predmety na použitie a odhodenie. Systém obchodovania s ľuďmi využíva nespravodlivosť a nerovnosti, ktoré nútia milióny ľudí žiť v podmienkach zraniteľnosti. Ľudia zbedačení hospodárskou krízou, vojnami, klimatickými zmenami a veľkou nestabilitou sa dajú ľahko získať. Obchodovanie s ľuďmi, žiaľ, narastá alarmujúcou rýchlosťou a postihuje predovšetkým migrantov, ženy a deti, mladých ľudí, ako ste vy, ľudí so snami a túžbou žiť dôstojne.
Vieme, že žijeme v ťažkých časoch, ale práve v tejto realite sme všetci, osobitne však mladí, povolaní spojiť svoje sily a utkávať siete dobra, aby sme šírili svetlo, pochádzajúce od Krista a z jeho evanjelia.“
Mladým ľuďom angažujúcim sa v boji proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorí sa zišli v Ríme, odovzdajú symbol svetla, s poslaním stať sa „misionármi ľudskej dôstojnosti“. Takto bude inaugurovaný osobitný rok zapojenia mladých, ktorý bude trvať do 8. februára 2024, pripomína Svätý Otec. Mladých zároveň vyzýva:
„Chráňte toto svetlo a budete požehnaním pre ostatných mladých ľudí. Neustávajte v hľadaní spôsobov, ako premeniť našu spoločnosť a predísť tejto hanebnej pohrome, ktorou je obchodovanie s ľuďmi.“
Pápež ďalej mladých pozýva, aby budovali kultúru stretnutia, ktorá by „viedla ku konverzii sŕdc a inkluzívnych spoločností, ktoré by boli schopné chrániť práva a dôstojnosť každej osoby“.
Pripomeňme, že v piatok 10. februára o 15.30 sa pri Vatikáne na Via della Conciliazione uskutoční tzv. flash-mob tanec proti obchodovaniu s ľuďmi.
( TK KBS, VaticanNews, zk; rp )
zatvor...