Manželstvo

Katolícky sobáš

Ako postupovať pri uzatváraní sviatosti manželstva v našej farnosti?

• Ak máte záujem o vyslúženie sviatosti manželstva v našej farnosti, navštívte (kontaktujte) ma, prosím, v čase úradných hodín.
  • O svojom úmysle uzavrieť sviatosť manželstva príďte informovať čím skôr, najneskôr však šesť mesiacov pred sobášom. V mnohých prípadoch je totiž potrebné vybaviť viac vecí, čo si vyžaduje dlhší čas.
  • Po dohode sa zúčastniť sobášnej náuky snúbencov.
    Pozrite si predbežne stránku o kuzre do manželstva: www.domanzelstva.sk, ktorý môžete absolvovať počas jedného víkendu v Prievidzi.
  • Na matričnom úrade vo Veľkých Uherciach, treba spísať Žiadosť o uzavretie manželstva, ku ktorej budete potrebovať rodné listy a platné občianske preukazy.
  • V dohodnutom čase spísať cirkevnú zápisnicu na farskom úrade. K tomu potrebujete:
    • krstné listy obidvoch snúbencov (vyžiadať si ich môžete na farskom úrade v mieste, kde ste boli krstení). Krstné listy nesmú byť staršie ako polroka.
    • v prípade, ak máte trvalé bydlisko v inej farnosti ako našej, je potrebné doniesť licenciu k sobášu, ktorú Vám vydá miestny kňaz vo farskom úrade v mieste Vášho trvalého bydliska (stačí licencia od jedného zo snúbencov)
    • Žiadosť o uzavretie manželstva, ak ste ešte neboli sobášení civilne, treba ísť na matriku a vypísať potrebné tlačivo (potrebujete so sebou občiansky preukaz a rodný list). S vyplneným a úradne skontrolovaným tlačivom príďte na faru
    • občianske preukazy
    • údaje o Vašich svedkoch (meno, priezvisko, adresa trvalého bydliska, rodné číslo, zamestnanie)

Pri príležitosti Vášho sobáša môžete prispieť aj na ekonomický chod našej farnosti. Milodar po skončení sobášneho obradu odovzdajte sobášiacemu kňazovi. Z tohto príspevku sa hradia aj režijné náklady farnosti.

Pozornosť určite patrí i všetkým, ktorí vám prispejú svojím časom a ochotou ku sláveniu manželstva - p. organistovi, p. kostolníčke, prípadne miništrantom.

V týždni po sobáši si môžete ísť zobrať sobášny list, ktorý vám vystavia v matričnom úrade vo Veľkých Uherciach.

Liturgia dňa

Liturgické čítania

(čítania pri svätej omši)

Breviár

(modlitba Liturgie hodín)
Svätec dňa

Zita

Rádio Vatikán
  Dnešné vysielanie

Včerajšie vysielanie

velke.uherce@fara.sk

web counter
Zavrieť   X

Zita, panna

Svätá

Sviatok: 28. apríl

* 1218 v Monsgrati, Taliansko

† 27. apríla 1272

Význam mena: tichá.

Atribúty: zobrazená v skromnom služobnom oblečení s džbánom, v ktorom sa voda zázračným spôsobom premenila na víno; so zásterou plnou kvetov, na ktoré sa premenil chlieb, ktorý niesla chudobným; so zväzkom kľúčov.

Patrónka chudobných dievčat, domácich pracovníčok, slúžok, poslíčkov.

Celý život, od dvanásteho roku, bola slúžkou. Zita bola tichá, svedomitá, pracovitá, úprimná, viedla prísny život, bola obdarená darom kontemplácie a extáz. Citlivá na nešťastia núdznych a chudobných rozdávala im svoje skromné veci, čo ušetrila. V zbožnom podaní sa zachovala udalosť, keď podobne ako sv. Martin z Tours aj ona poskytla žobrákovi chvejúcemu sa od zimy kožuch, ktorý si požičala od svojho pána. Po bohoslužbách však obdarovaný zmizol. Po niekoľkých hodinách sa vrátil so zlatým plášťom a dal sa jej spoznať ako sám Ježiš Kristus. Sv. Zitu po smrti oslávili zázraky, ktoré boli zapísané pri zázname formalít u notára. Pápež Inocent XII. ju kanonizoval r. 1696.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X